har inletts då jag förra veckan började utesluta socker.
Nu när det är lite stiljte i boksvängen måste jag ägna mig åt evighetsprojektet: min viktminskning.
Denna vecka började jag med 5:2, där jag kör 2-dagarna på måndag och torsdag. Men, och det finns alltid ett men i mina texter som ni kommer se i min bok. Jag vill göra en utrensning/utdrivning/rensning av allt skit man samlat på sig i kroppen. En avgiftning helt enkelt.
Sagt och gjort idag började min detoxkur och jag känner mig energisk 🙂
7 dagar räcker kuren, det är en liten glasampull som man häller i ett stort glas vatten.
Sedan är detta ingen fasta men man ska dricka 1½ lit vatten under dagen och undvika/ingen alkohol (inga problem), rött kött (inga problem), kaffe (absolut inga problem), kolhydrater (ett lite större problem men det ska gå).
Vi får se hur det går och slutrapport kommer nästa onsdag.
Kram på er ❤
Jag skulle också behöva detoxa mig. Ser fram emot din rapport!
GillaGilla
Vad snygg du är! Jättefin bild.
GillaGilla
Tack snälla Frida 🙂 kram!
GillaGilla
5:2 har jag kört sedan augusti förra året mer eller mindre. Ger bra resultat samtidigt som jag tappar sötsuget efter de där fastedagarna.
GillaGilla
Det låter hoppfullt för en sockermissbrukare 🙂
GillaGilla
Jag har iofs inte gett mig något total förbud mot socker för jag tror inte psyket klarar det. Jag har lärt mig att om jag intalar mig att jag under fastedagen inte får äta godis men dagen efter så får jag inga hjärnspöken. Och hjärsnspöken har en förmåga att få en på fall. Med den tillåtande attityden har jag med automatik ätit mindre godis och andra sötsaker även de dagar jag får äta. För på något sätt så räcker det med den där fastedagen för att suget ska minska och så gäller det att inte köpa hem lockelserna heller :-). Lycka till med 5:2 <3! Jag tror du kommer gilla metoden :).
GillaGilla