men det är ju November som is da shit för oss skrivande människor.
NaNoWriMo är en utmaning som heter duga och jag hoppas att ni, skrivande bloggvänner, ska anta utmaningen.
Jag har deltagit 2011 och 2012 som också var året då jag vann. Det var en euforisk känsla när jag satt där, faktiskt, före utsatt tid. Visst, det är en enorm utmaning att ”spotta” ur sig 1.667 ord per dag men hela idén är att det inte behöver eller ska vara perfekt. Flödesskrivning är ledordet här eller Go with the Flow som är mitt personliga ledord.
Hela den här organisationen leds av eldsjälar och mycket hänger på donationer från dem som skriver. Inget tvång men det ligger ett enormt arbete bakom så då valde jag att bidra. Man kan ge en valfri klumpsumma eller månadsvis, jag valde månadsvis och ger 10 dollar i månaden till denna fantastiska organisation.
Förra året så körde jag hårt och kunde titulera mig NaNoWriMo-vinnare i slutet av november. I planerna för detta år har jag flera valmöjligheter, antingen skriva på manus 2 där jag fick ihop över 50.000 ord förra året eller börja på manus tre där jag inte har skrivit något ännu. Eller försöka få ihop min erotiska novellsamling 🙂 Jag får se vad det blir.
Har ni planer på att delta?
Nej hittills har jag inte gjort det även om jag har funderat på det sen några år tillbaka. Men jag känner mig själv så väl vid det här laget, att risken är stor att jag blir så pressad av det att jag inte kommer att skriva nånting. Och det är en risk jag INTE vill ta, nu när det verkar lossna för mig så sakteliga.
Därmed inte sagt att jag aldrig kommer att göra det! Men i år är nog fortfarande för nära utbrändheten.
Men skriva ska jag!!!!! 😀
Grattis till att du vann förra året, och jag önskar dig all lycka till i år. Du klarar det säkert galant!!!
GillaGilla
Tack vad gullig du är! Man ska lyssna på kroppen o knoppen!
GillaGilla
Ja det måste man! Annars går det bara inte alls!
GillaGilla
Men alltså, får man skriva på något som redan är påbörjat? I så fall kan jag kanske vara med. Hur gör man då? Räknar ord från där man är helt enkelt? Men jag orkar inte börja på ytterligare någonting nytt. /Oerfaren
GillaGilla
Det får man inte enligt deras regler 🙂 det ska vara från början! Så det kommer bli mitt manus tre eller novellsamlingen för min del!
GillaGilla
Attans, då hoppar jag nog i år. Men man kan ju rejsa utom tävlan, och se om man kommer upp i samma textmängd på sitt pågående projekt 🙂
GillaGilla
Det tycker jag absolut du ska göra, det är en kick!
GillaGilla
Intressant med Nanowrimo detta att det lockar så olika åldrar! Jag har varit med 2 gånger, min dotter (nu 23 år) 3 år i rad, 4e nu. Planerat att lägga all redigering åt sidan och bara skriva den månaden!
GillaGilla
Underbart!
GillaGilla
Har absolut tänkt delta. Men få se hur det går, ifall jag sitter med manuskorr så måste jag ju prioritera det. Hur som helst, tänkte försöka. Kanske kan man göra båda…
GillaGilla
Vad roligt, nu är det inte helt lätt att socialisera på nanosidan men vi kanske kan peppa varandra.
Alla de här valen kan göra en tokig ibland 🙂
GillaGilla